24 آذر 1400 - 11:42
آیت الله بهشتی

آیت الله بهشتی

سید محمد حسینی بهشتی،  مشهور به شهید آیت الله بهشتی، روحانی سیاست‌مدار ، ۲آبان‌ماه ۱۳۰۷ خورشیدی در اصفهان دیده به گیتی گشود و ۷ تیرماه ۱۳۶۰ در پی انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران به شهادت رسید.

بهشتی، پس از دوران ابتدایی و متوسطه به مدرسه علوم دینی صدر در بازار اصفهان و سپس در سال ۱۳۲۵ به مدرسه حجتیه قم رفت. در سال ۱۳۲۷ دیپلم ادبی گرفت و در سال۱۳۳۰ گواهی کارشناسی رشته معقول (فلسفه و حکمت اسلامی) را از دانشگاه تهران گرفت و در سال 1353 دکترای خود را در رشته فلسفه دریافت کرد.

او که در گردهمایی‌ها و نشست‌های سیاسی نهضت ملی شدن صنعت نفت در تهران و اصفهان شرکت می‌کرد،  از سال ۱۳۴۱ فعالیت سیاسی خود را پیگیرتر ادامه داد و در سال ۱۳۴۳ برای اداره مسجد هامبورگ به مدت پنج سال به آلمان رفت و به شکل‌گیری مرکز اسلامی هامبورگ و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا کمک کرد.

پس از بازگشت به ایران، به عنوان کارشناس کتاب های علوم دینی در سازمان تدوین کتاب‌های درسی ایران اشتغال داشت و پیش از انقلاب به خاطر فعالیت های سیاسی چندبار بازداشت و زندانی شد. او نقش مهمی در پیروزی و استقرار انقلاب اسلامی داشت و پس از انقلاب، نخستین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی شد که خود از پایه گذاران آن بود و همچنین به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و به عنوان دومین رئیس دیوان عالی کشور منصوب شد.

از او آثاری در موضوع های متنوع مذهبی، سیاسی و اجتماعی برجای مانده که برای نمونه می‌توان به «خدا از دیدگاه قرآن»، «بهداشت و تنظیم خانواده»، «بانکداری و قوانین مالی اسلام»، «نقش آزادی در تربیت کودکان» و «رسالت دانشگاه و دانشجو» اشاره کرد.کد محتوا 42238