روزبه پارسی «سلمان فارسی»

روزبه پارسی «سلمان فارسی»

روزبه پارسی مشهور به «سلمان فارسی»، یکی از یاران ایرانی و مورد اعتماد پیامبر اسلام بود. او در یک خانواده زرتشتی در منطقه گی (جی) اصفهان دیده به گیتی گشود، ولی در نوجوانی به مسیحیت گروید و برای خدمت در کلیسا به شام سفر کرد. سپس آوازه اسلام را شنید و به حجاز رفت. در آنجا به دست قبیله بنی کلب، اسیر و برده شد و به مردی از بنی قریظه فروخته شد و همراه او به مدینه رفت. سلمان در آنجا به اسلام گروید و پیامبر اسلام او را خریده، آزاد کرد و نام سلمان را بر او نهاد و درباره او فرمود: سلمان از ماست.

سلمان فارسی، در جنگ‌های صدر اسلام شرکت داشت. طرحِ کندن خندق (با ریشه فارسی: کندک) دور شهر مدینه در جنگ خندق پیشنهاد او بود. در جنگ طائف نیز سلمان پیشنهاد استفاده از منجنیق را مطرح کرد. در فتح ایران، عُمَر او را پیشگام و راهنمای سپاه اعراب قرار داد. در فتح شهر تیسفون یا مدائن سلمان نقش مهمی داشت و در زمان خلیفه دوم عمر بن خطاب حاکم مدائن شد. برخی منابع درگذشت او را 8 صفر سال 35 یا 36 هجری قمری در مدائن نوشته اند. آرامگاه او در نزدیکی شهر تاریخی تیسفون یا مدائن (در استان بغداد کشور عراق امروزی) به «بقعه سلمان پاک» مشهور است.

13 مهر 1398 خورشیدی، آیین رونمایی از تندیس سلمان فارسی از جنس برنز به طول ۴متر اثر هنرمند مجسمه‌ساز مرتضی نعمت‌الهی، در میدان‌ اصلی محله خوراسگان واقع در منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان و با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر اصفهان، مدیران شهر، هنرمندان و مردم برگزار شد.کد محتوا 42236